Sveikstančių priklausomų asmenų adaptacijos strategijos: tarp bėgimo nuo praeities ir laisvės kurti ateitį

Živilė Juozapa Mieliauskaitė
Vytauto Didžiojo universitetas

Priklausomybės paplitimas ir priklausomų asmenų sveikimo sunkumai skatina ieškoti būdų sėkmingai sveikstančių priklausomųjų reintegracijai. Sveikstantys priklausomi asmenys, norėdami integruotis į visuomenę, susiduria su sunkumais: dėl stigmatizacijos ir marginalizacijos patiria iššūkių susirasti darbą, išsinuomoti būstą, užmegzti naujus santykius, todėl kasdienybėje ieško veiksmingų adaptacijos strategijų.
Po reabilitacijos prasidedantis sveikstančių priklausomųjų gyvenimo etapas pasižymi didele kaita, kuria siekiama atkurti ar naujai sukurti dėl priklausomybės prarastus ar neįvykusius dalykus. Darbu, patogia buitimi, įgyjamais naujais įgūdžiais, studijomis, kuriamais santykiais ir kitais pokyčiais informantai siekia įsitvirtinti visuomenėje, tačiau kaip svarbiausias gyvenimo pokytis išryškėja blaivybės nulemiama gyvenimo kokybė. Reabilitacijos metu prasidėjęs sveikstančių priklausomųjų gyvensenos formavimasis įtvirtinamas būtent per integracijos procesą: adaptacijos metu konstruojami prisitaikymo modeliai, blaivybės išlaikymo būdai, kuriamos kasdienybės schemos. Ilgą laiką blaivūs sveikstantys priklausomieji tarpusavyje vadovaujasi sveikimo lygių sistema, kurioje yra vertinamas blaivumas, darbas ir santykiai pagal įsitvirtinimą juose ir jų kokybę. Sveikstančių priklausomųjų gyvensenai būdingos palaikymo sistemos dažnai tampa atspirties tašku siekiant išlikti blaiviems. Todėl savitarpio pagalbos grupės, AA globėjas, 12 žingsnių programa, artimieji, draugai užtikrina saugumą ir apsisprendimų laikymąsi ir kasdienių, ir ypatingų iššūkių situacijose. Būtent sveikstančių priklausomųjų gyvensenos įsitvirtinimas laiduoja sėkmingą ilgalaikę adaptaciją visuomenėje.
Tačiau išliekantis atkryčio pavojus daro įtaką kasdieniam gyvenimui ir formuoja sveikstančių priklausomųjų pasirenkamus adaptacijos būdus. Sveikstantys priklausomieji pasirenka gyvenimo su priklausomybe strategijas: atkrytį galinčių išprovokuoti vietų, veiklų, santykių vengimą, savęs stebėjimą ir saugojimą, priklausomybės nuslėpimą ir atskleidimą, priklausomybės integravimą į kasdienį gyvenimą.